Indijski znanstvenici planiraju prvi put „posijati oblake“ kako bi izazvali obilne kiše u nekim dijelovima New Delhija, nadajući se da će time smanjiti problem smoga koji guši najgušće naseljeni glavni grad na svijetu, objavio je u četvrtak voditelj projekta.
Kvaliteta zraka u Delhiju svake godine pada uoči zime jer hladni zrak zadržava čestice iz ispušnih cijevi automobila i dimnjaka tvornica, prašinu s gradilišta i pepeo nastao spaljivanjem poljoprivrednog otpada.
Vlasti grada s 20 milijuna stanovnika, koji se prostire na površini od 1500 četvornih kilometara, zatvaraju škole, a u prošlosti su i zaustavljale građevinske radove te ograničavale broj automobila na prometnicama, sve kako bi se kontroliralo onečišćenje.
"Mama, mogu li se još malo igrati?"
To je refren s kojim se majka šestogodišnjeg Vanraja, Pakhi Khanna, sprema nositi sljedećih nekoliko dana u glavnom gradu Indije Delhiju, piše bbc.com. 38-godišnjakinja je skratila vrijeme igranja svog sina na otvorenom skratila s dva sata na 30 minuta; njegova nastava je ovog tjedna prebačena na internet, a nogometno treniranje prekinuto.
Vanraj je među tisućama školaraca u Delhiju čiji su se rasporedi naglo promijenili zbog zagađenja zraka koje je poraslo na alarmantne razine. Tijekom proteklih nekoliko dana delhijski indeks kvalitete zraka (AQI) - koji mjeri razinu PM 2,5 ili finih čestica u zraku - stalno je prelazio granicu od 450, gotovo 10 puta više od prihvatljive granice. Udisanje ovog toksičnog zraka slično je pušenju 25-30 cigareta dnevno, tvrde stručnjaci za pluća.
Stvari su toliko loše da je ministar okoliša Delhija Gopal Rai zatražio da sve škole ostanu zatvorene do petka, s nastavom izvan mreže samo za srednjoškolce. Ovo nije prvi put da je zagađenje zraka poremetilo učenje u Delhiju - to se događa svake zime u proteklih četiri-pet godina.
"Zapravo, broj dana kada su škole zatvorene zbog zagađenja zraka raste. Sada je nastava prekinuta najmanje pet-šest dana u nizu", kaže Shariq Ahmad, ravnatelj državne škole u Kalkajiju u južnom Delhiju.
Roditelji i stručnjaci zabrinuti su zbog učinaka ovih naglih prekida u učenju i dnevnim rutinama na djecu, osobito kada su se rasporedi tek vratili u normalu nakon pandemije Covid-19.
U četvrtak je indeks kvalitete zraka bio 506, što ga čini „opasnim“, objavila je švicarska skupina IQAir.
Ima li pomoći?
Znanstvenici oko 20. studenog očekuju nad gradom gustu naoblaku i u nju planiraju „posijati“ sol kako bi izazvali obilnu kišu, rekao je Manindra Agrawal, stručnjak s Tehnološkog instituta u Kanpuru.
Projekt koji stoji 120.000 dolara po 100 četvornih kilometara, sastoji se od prskanja oblaka mješavinom soli, uključujući srebrni jodid.
Nekoliko zemalja poslužilo se „sijanjem oblaka“ za izazivanje kiše, pročišćavanje zraka i natapanje usjeva u vrijeme suše, uključujući Meksiko, SAD, Kinu, Indoneziju i Maleziju.
No, godine 2021. plan da se tom tehnologijom povećaju snježne padaline nad planinama u Novom Meksiku zaustavljen je nakon kritika da bi to moglo otrovati ljude i tlo.
Izvor: bbc.com