Objavio AFP
Fotografije: pixabay.com
Koncentracija stakleničkih plinova na Zemlji i razina mora su 2021. godine dosegnuli nove rekorde, navodi se u srijedu, 31. kolovoza 2022., u izvješću Američke vlade, pokazujući da klimatske promjene i dalje napreduju unatoč naporima u ograničavanju emisije stakleničkih plinova.
"Podaci predstavljeni u ovom izvješću su jasni – i dalje vidimo sve uvjerljivije znanstvene dokaze da klimatske promjene imaju globalne učinke i da ne pokazuju znakove usporavanja", rekao je Rick Spinrad, administrator Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA). Porast razine stakleničkih plinova se nastavlja unatoč smanjenju emisija fosilnih goriva prethodne godine uzrokovane pandemijom COVID-19 kada je velik dio globalnog gospodarstva naglo usporio. Američka agencija priopćila je da je koncentracija stakleničkih plinova u atmosferi iznosila 414,7 dijelova na milijun u 2021., što je 2,3 dijela više nego 2020. godine.
Razina je "najviša u najmanje zadnjih milijun godina na temelju paleoklimatskih zapisa", stoji u godišnjem Izvješću o stanju klime. Razine mora na planetu porasle su desetu godinu za redom, dosegnuvši novi rekord od 97 milimetara iznad prosjeka 1993. godine kada su počela satelitska mjerenja.
Nadalje se navodi kako je prošla godina bila među šest najtoplijih od sredine 19. stoljeća, pri čemu je baš zadnjih sedam najtoplijih od svih zabilježenih. Prošle je godine broj tropskih oluja također bio znatno iznad prosjeka, uključujući tajfun Rai, koji je u prosincu na Filipinima ubio gotovo 400 ljudi, i Ida, koja je zahvatila Karibe prije nego što je, nakon Katrine, postala drugi najjači uragan koji je pogodio Louisianu.