U hrvatskim medijima često čujemo ili čitamo „Snijeg se počeo topiti.“ ili „Došlo je do otapanja snježnog pokrivača.“ No, koliko je to točno?
Fizika i kemija će odgovoriti: nije točno!
Kada snijeg prelazi u tekuću vodu, naime, snijeg je voda u obliku kristalića leda – voda u krutom stanju, dolazi do promjene agregatnog stanja! Fizika i kemija za to imaju naziv: taljenje!
Što su taljenje i otapanje ili topljenje? Za znanost to su dva posve različita procesa.
Topljenje ili otapanje
Otapanje je prevođenje neke kemijske tvari u otopinu. Otapanje može biti fizičko, pri čem se otopljena tvar kemijski ne mijenja, na primjer otapanje šećera u vodi, ili kemijsko, pri čem nastaje kemijska reakcija, na primjer otapanje metala u kiselinama uz stvaranje soli. Ono što je bitno, za otapanje je nužno postojanje otapala u kojem će se dogoditi proces otapanje neke tvari.
Otapanje šećera u vodi.
Taljenje
Taljenje je fazni prijelaz tvari iz čvrstog u tekuće agregatno stanje na temperaturi tališta. Kristalna se tijela tale na određenoj temperaturi na kojoj, zbog dovođenja topline prema kinetičkoj teoriji, energija vibracije elemenata kristalne rešetke postaje veća od energije vezâ koje sastojke rešetke drže na okupu, pa se rešetka naglo raspada i njezini sastojci postaju jedan prema drugomu slobodno pokretljivi. Amorfne krute tvari, kao staklo, bitumen, smole, nemaju talište, nego postaju postupno sve mekše i kontinuirano prelaze u tekuće stanje. One se zato smatraju tekućinama vrlo velike viskoznosti.
Sl Taljenje šećera na povišenoj temperaturi
Prema tome, proces kojim snijeg, uslijed porasta temperature prelazi u tekuće stanje je taljenje. Čak kada biste snijeg ubacili u čašu vode, opet bi prelazak snijega u tekuću vodu bio taljenje.
Sl Taljenje snijega na dlanu uslijed dovođenja topline tijela autora članka
Taljenje nije jedini proces kojim snijeg nestaje s lica zemlje. Drugi je sublimacija – direktni prelazak iz krutog u plinovito stanje.
I tako, ako vas netko u razgovoru bijelo pogleda kada kažete da se snijeg rastalio, lijepo mu objasnite kako se tu radilo o promjeni agregatnog stanja.
Sl U hrvatskom jeziku postoji jedan, meni vrlo drag izraz za nestajanje snijega, a to je kopnjenje. Kopnjenje, to moramo imati na umu, uključuje i taljenje i sublimaciju pa njegovim korištenjem nećete pogriješiti.
Sve fotografije su vlasništvo autora članka