Studeni (lat. November) je jedanaesti mjesec u godini po gregorijanskom kalendaru i ima 30 dana.
Ime mjeseca označava niske temperature koje njime započinju, a vlastito je hrvatskom jeziku. Stariji hrvatski nazivi ovog mjeseca u pojedinim krajevima bili su: vsesvetčak (po blagdanu Svih svetih, 1. studenog), veternjak, zmiščak.
Latinsko ime mjeseca november dolazi od riječi novem (deveti), jer je bio deveti mjesec Rimskog kalendara.
Pogledajmo kakav je, u meteorološkom smislu, bilo ovogodišnji studeni?
Temperatura
Temperatura zraka, u meteorologiji, je temperatura u prizemnom sloju atmosfere koja nije uvjetovana toplinskim zračenjem tla i okoline ili Sunčevim zračenjem. Mjeri se na visini od 2 metra iznad tla. Temperatura zraka mijenja se tijekom dana i tijekom godine. Dnevni hod ovisi o dobu dana i veličini i vrsti naoblake, a može se znatno promijeniti pri naglim prodorima toploga ili hladnoga zraka ili pri termički jako izraženim vjetrovima, na primjer fenu ili buri.
Tablica najviših, najnižih i srednjih temperatura, studeni 2024.
Srednja mjesečna temperatura ovog studenog je na obalnim postajama bila u okvirima višegodišnjeg prosjeka dok je, pak, na kopnenim postajama bila stupanj do dva niža.
Tablica srednjih temperatura, studeni 2024. i najtopliji 2000.-2023.
Međutim, gledaju li se najtopliji studeni od 2000. na ovamo, ovaj je na svim promatranim, a posebno na kopnenim postajama bio osjetno hladniji od mjesečnog rekorda.
Kada se gledaju apsolutni maksimumi, na svim promatranim postajama su daleko ispod rekordnih vrijednosti!
Tablica najviših mjesečnih temperatura u studenom 2024. i maksimumi u periodu 2000.-2023.
Na grafikonu srednjih dnevnih temperatura zraka u prvoj polovici mjeseca nema nekih oscilacija, ali se uočava stalni negativni trend. Međutim u drugoj polovici se vide izraženije oscilacije srednjih dnevnih temperatura zraka. Posljedica je to prolaska nekoliko atmosferskih fronti.
Grafikon srednjih dnevnih temperatura, studeni 2024.
Za razliku od srednjih dnevnih temperatura zraka, grafikon dnevnih maksimuma pokazuje vrlo velike oscilacije, posebice u drugoj polovici mjeseca.
Najviše dnevne temperature u studenom 2024.
Grafikon najnižih ostvarenih temperatura, a to su uglavnom jutarnje, u drugoj polovici mjeseca također pokazuje vrlo velike oscilacije što je posljedica prolaska toplih i hladnih atmosferskih fronti.
Najniže dnevne temperature u studenom 2024.
Oborina
Oborina je voda koja u tekućem ili čvrstom stanju pada iz oblaka na tlo ili nastaje na tlu kondenzacijom, odnosno odlaganjem (depozicijom) vodene pare iz sloja zraka koji je u izravnom dodiru s tlom (hidrometeori). Zajedno s česticama koje padajući ne dopiru do tla, koje su raspršene u atmosferi ili vjetrom uzdignute sa Zemljine površine, oborine čine skupinu hidrometeora. Oborina kao meteorološka pojava nastaje kao rezultat mnogih fizičkih procesa koji uključuju praktično sve meteorološke elemente i pojave.
Ovaj je studeni podbacio i što se tiče oborina. Naime, na svim je promatranim postajama bilo manje oborina od višegodišnjeg prosjeka, na nekima, kao na primjer Zadar Puntamika ili Dubrovnik Gorica skoro četiri putanja manje!
Tablica oborina, studeni 2024.
Graf dnevnih oborina u studenom 2024.
Grafikon dnevnih oborina jasno pokazuje prolazak dva para tople i hladne fronte u drugoj polovici mjeseca.
Naslovna fotografija: Nebojša Subanović