Kolovoz (lat. Augustus) je osmi mjesec u godini po gregorijanskom kalendaru i ima 31 dan.
U hrvatskom jeziku ime je dobio po tome što se u tom mjesecu odvozi pokošeno žito. Ostali slavenski narodi nemaju sličnoga naziva za neki mjesec. Stariji nazivi za ovaj mjesec u nekim hrvatskim krajevima bili su: velikomešnjak (po blagdanu Velike Gospe), kolovožnjak, osemnik.
U mnogim drugim jezicima, ime je dobio od latinskoga Augustus. Od reforme Rimskoga kalendara, „sekstilis” (šesti mjesec) nazvan je po imenu Rimskog cara Augusta. (Wikipedia)
Pogledajmo kakav je, u meteorološkom smislu, bio ovogodišnji kolovoz. Obradili smo podatke s osam službenih meteoroloških postaja koje „pokrivaju“ cijelu Hrvatsku.
Temperatura
Temperatura zraka, u meteorologiji, je temperatura u prizemnom sloju atmosfere koja nije uvjetovana toplinskim zračenjem tla i okoline ili Sunčevim zračenjem. Mjeri se na visini od 2 metra iznad tla. Temperatura zraka mijenja se tijekom dana i tijekom godine. Dnevni hod ovisi o dobu dana i veličini i vrsti naoblake, a može se znatno promijeniti pri naglim prodorima toploga ili hladnoga zraka ili pri termički jako izraženim vjetrovima, na primjer fenu ili buri.
Tablica najviših, najnižih i srednjih temperatura, kolovoz 2024.
Kao i srpanj, i ovaj će kolovoz biti mjesec za pamćenje. Na svim je promatranim meteorološkim postajama ovaj kolovoz bio značajno topliji od višegodišnjeg prosjeka 2000. – 2023., na nekima i više od četiri stupnja celzija!
Tablica srednjih temperatura, kolovoz 2024. i najtopliji 2000.-2023.
Kao i srpanj, i ovaj će kolovoz biti mjesec za pamćenje. Na šest od osam promatranih meteoroloških postaja je bio najtopliji u zadnjih 25 godina! Na preostale dvije je tek za koju desetinku stupnja Celzija bio hladniji od najtoplijeg!
Kada se gledaju apsolutni dnevni maksimumi, niti na jednoj postaji nisu obarani rekordi 2000. – 2023.! Razlog što su srednje mjesečne temperature bile toliko visoke leži u činjenici da je na mnogim postajama prvi toplinski val trajao više od dva tjedna, a drugi desetak dana!
Tablica najviših mjesečnih temperatura u kolovozu 2024. i maksimumi u periodu 2000.-2023.
Na grafikonu srednjih dnevnih temperatura zraka je vidljivo samo jedno kraće zahlađenje sredinom mjeseca dok su ostali dani bili izuzetno topli ili vrući i to je razlog tako visokoj srednjoj temperaturi kolovoza.
Grafikon srednjih dnevnih temperatura, kolovoz 2024.
Grafikon najviših mjesečnih temperatura jasno ocrtava duljine trajanja toplinskih valova.
Najviše dnevne temperature u kolovozu 2024.
Najniže dnevne temperature u kolovozu 2024.
Oborina
Oborina je voda koja u tekućem ili čvrstom stanju pada iz oblaka na tlo ili nastaje na tlu kondenzacijom, odnosno odlaganjem (depozicijom) vodene pare iz sloja zraka koji je u izravnom dodiru s tlom (hidrometeori). Zajedno s česticama koje padajući ne dopiru do tla, koje su raspršene u atmosferi ili vjetrom uzdignute sa Zemljine površine, oborine čine skupinu hidrometeora. Oborina kao meteorološka pojava nastaje kao rezultat mnogih fizičkih procesa koji uključuju praktično sve meteorološke elemente i pojave.
Oborine su ovog kolovoza su, osim na postaji Zagreb Maksimir, mjesečne količine oborina podbacile u odnosu na višegodišnji srednjak. U Slavoniji gotovo bi se moglo reći da je ovaj kolovoz bio sušan mjesec.
Tablica oborina, kolovoz 2024.
Graf dnevnih oborina u kolovozu 2024.
Na grafikonu oborina može se uočiti samo jedan prolazak atmosferske fronte, dok su ostale, manje oborine uglavnom iz konvektivne naoblake (kumulusi kongestusi i kumulonimbusi) koja je uobičajena za ovo doba godine.
Fotografija naslovnice: Nebojša Subanović