Srpanj (lat. Iulius) je sedmi mjesec u godini po gregorijanskom kalendaru i ima 31 dan.
U slavenskim je jezicima dobio ime po srpu, poljodjelskom, ratarskom oruđu, zbog žetve koja se u tom mjesecu njime obavljala. Sličan naziv neki slavenski narodi rabe za hrvatski kolovoz (češki: srpen; poljski: sierpień), dok među tradicionalnim slovenskim nazivima za mjesece postoji mali srpan (hrvatski srpanj) i veliki srpan (hrvatski kolovoz). Ponegdje u Hrvatskoj za ovaj su se mjesec koristili i nazivi: jakopovščak (po blagdanu sv. Jakova Starijeg, apostola, 25. srpnja), srpen, mali srpen.
Latinsko ime Iulius dobio je nakon reforme Rimskog kalendara, kad je Quintilis (peti mjesec) nazvan po imenu Julija Cezara, koji se rodio tog mjeseca.
Pogledajmo kakav je, u meteorološkom smislu, bilo ovogodišnji srpanj?
Temperatura
Temperatura zraka, u meteorologiji, je temperatura u prizemnom sloju atmosfere koja nije uvjetovana toplinskim zračenjem tla i okoline ili Sunčevim zračenjem. Mjeri se na visini od 2 metra iznad tla. Temperatura zraka mijenja se tijekom dana i tijekom godine. Dnevni hod ovisi o dobu dana i veličini i vrsti naoblake, a može se znatno promijeniti pri naglim prodorima toploga ili hladnoga zraka ili pri termički jako izraženim vjetrovima, na primjer fenu ili buri.
Tablica najviših, najnižih i srednjih temperatura, srpanj 2024.
Gledajući srednje mjesečne temperature na promatranim postajama, ovaj je srpanj bio znatno topliji od prosjeka zadnje dvadeset i četiri godine i to 2 do 3 °C!
Tablica srednjih temperatura, srpanj 2024. i najtopliji 2000.-2023.
Ovaj je srpanj bio ne samo alarmantno topliji od višegodišnjeg prosjeka nego je na čak četiri od osam promatranih postaja, Ogulinu, Osijeku, Splitu i Zagrebu, bio i najtopliji od 2000.! Na ostale četiri promatrane postaje bio je tek za djelić stupnja hladniji od najtoplijeg!
Na grafikonu srednjih dnevnih temperatura zraka je uočljivo kratkotrajno zahlađenje na samom početku mjeseca, no potom slijedi gotovo dvotjedni toplinski val. Tek se zadnjih desetak dana mjeseca vide blage oscilacije u temperaturi, no, općenito ne donoseći neko ozbiljnije osvježenje.
Grafikon srednjih dnevnih temperatura, srpanj 2024.
Kada se gledaju apsolutni maksimumi, niti na jednoj od promatranih postaja nisu obarani rekordi za srpanj! Iako na prvi pogled taj podatak izgleda ohrabrujući, u kombinaciji sa srednjim mjesečnim temperaturama, nameće zabrinjavajući zaključak: nije bilo dnevnih rekorda, ali je bilo puno vrućih dana!
Tablica najviših mjesečnih temperatura u srpnju 2024. i maksimumi u periodu 2000.-2023.
Grafikon najviših mjesečnih temperatura jasno ocrtava gotovo dvotjedni toplinski val prekinut kratkotrajnim zahlađenjem 20. srpnja. Međutim, temperature su se vrlo brzo "oporavile".
Najviše dnevne temperature u srpnju 2024.
Najniže dnevne temperature u srpnju 2024.
Oborina
Oborina je voda koja u tekućem ili čvrstom stanju pada iz oblaka na tlo ili nastaje na tlu kondenzacijom, odnosno odlaganjem (depozicijom) vodene pare iz sloja zraka koji je u izravnom dodiru s tlom (hidrometeori). Zajedno s česticama koje padajući ne dopiru do tla, koje su raspršene u atmosferi ili vjetrom uzdignute sa Zemljine površine, oborine čine skupinu hidrometeora. Oborina kao meteorološka pojava nastaje kao rezultat mnogih fizičkih procesa koji uključuju praktično sve meteorološke elemente i pojave.
Što se tiče oborina, ovaj će srpanj biti zapamćen kao prosječan. Tek je u Ogulinu i Zagrebu bilo nešto više oborina od višegodišnjeg prosjeka dok je Split „podbacio“.
Tablica oborina, srpanj 2024. i prosjek 2000. – 2023..
Graf dnevnih oborina u srpnju 2024.
U grafikonu oborina se vide prolasci dvije hladne fronte, jedna početkom mjeseca, a druga na početku zadnje trećine mjeseca.
Naslovna fotografija: Zrmanja, Nebojša Subanović