Lipanj (lat. junius) šesti je mjesec u godini po gregorijanskom kalendaru i ima 30 dana.
U slavenskim jezicima, lipanj je dobio ime po stablu lipe koje u tom mjesecu cvate. U poljskom jeziku postoji sličan naziv (lipiec), ali označuje hrvatski srpanj. Litavski jezik također poznaje naziv liepa za srpanj. Ostali hrvatski nazivi za ovaj mjesec rabljeni su u različitim krajevima, a obuhvaćaju nazive: ivanščak (po blagdanu sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja), klasen, rožencvet.
Latinsko ime dobio je od latinskog Iunius. Tim imenom su ga nazvali po rimskoj boginji i kraljici neba, te zaštitnici vjenčanja - Junoni (Iuno), ženi Jupitera. U Rimskom kalendaru bio je četvrti mjesec u godini.
No, kakav nam je, u meteorološkom smislu, bilo ovaj lipanj?
Temperatura
Temperatura zraka, u meteorologiji, je temperatura u prizemnom sloju atmosfere koja nije uvjetovana toplinskim zračenjem tla i okoline ili Sunčevim zračenjem. Mjeri se na visini od 2 metra iznad tla. Temperatura zraka mijenja se tijekom dana i tijekom godine. Dnevni hod ovisi o dobu dana i veličini i vrsti naoblake i može se znatno promijeniti pri naglim prodorima toploga ili hladnoga zraka ili pri termički jako izraženim vjetrovima, na primjer fenu ili buri.
Tablica najviših, najnižih i srednjih temperatura, lipanj 2024.
Nekako smo već naviknuli da su mjesečni temperaturni srednjaci viši od višegodišnjih srednjaka pa je tako bilo i ovoga lipnja. Odstupanje se kretalo između jednog i dva stupnja Celzija.
Tablica srednjih temperatura, lipanj 2024. i najtopliji 2000. - 2023.
Iako je ovaj lipanj bio topliji od višegodišnjeg prosjeka 2000. -2023., ipak niti na jednoj od promatranih postaja nije bio i najtopliji. Oni najtopliji ipak ostaju u domenama godina 2003., 2019., 2021. I 2022..
Na grafikonu srednjih dnevnih temperatura zraka je vidljivo jedno kratkotrajno osjetno zahlađenje uzrokovano prolaskom hladne atmosferske fronte praćene i izraženim oborinama. Dva blaga zahlađenja su vidljiva na samom početku i kraju mjeseca.
Grafikon srednjih dnevnih temperatura, lipanj 2024.
Ipak, ovoga je lipnja oboren i jedan apsolutni temperaturni rekord u zadnje dvadeset i četiri godine. U Splitu je izmjerena najviša dnevna temperatura od 38,5 °C čime je za 0,4 °C prebačen rekord od 14. lipnja 2003..
Tablica najviših mjesečnih temperatura u lipnju 2024. i maksimumi u periodu 2000. - 2023.
Oblik krivulja u grafikon najviših dnevnih je vrlo sličan krivuljama srednjih dnevnih temperatura. Grafikon najnižih dnevnih temperatura, koje se uglavnom ostvaruju u ranim jutarnjim satima, je prilično „ispeglan“ i ne pokazuje takve oscilacije kao u slučaju srednjih ili najviših dnevnih temperatura.
Najviše dnevne temperature u lipnju 2024.
Najniže dnevne temperature u lipnju 2024.
Oborina
Oborina je voda koja u tekućem ili čvrstom stanju pada iz oblaka na tlo ili nastaje na tlu kondenzacijom, odnosno odlaganjem (depozicijom) vodene pare iz sloja zraka koji je u izravnom dodiru s tlom (hidrometeori). Zajedno s česticama koje padajući ne dopiru do tla, koje su raspršene u atmosferi ili vjetrom uzdignute sa Zemljine površine, oborine čine skupinu hidrometeora. Oborina kao meteorološka pojava nastaje kao rezultat mnogih fizičkih procesa koji uključuju praktično sve meteorološke elemente i pojave.
Mjesečne su količine oborina ovoga lipnja bile vrlo šarolike: na nekim su postajama bile u okvirima višegodišnjeg prosjeka, a na nekima, pak osjetno ispod, recimo u Zadru i Dubrovniku, ili osjetno iznad, na primjer u Gospiću i Ogulinu.
Tablica oborina, lipanj 2024.
Graf dnevnih oborina u lipnju 2024.
Grafikon dnevnih oborina jasno pokazuje prolazak tri atmosferske fronte, prva na početku, druga sredinom i treća na kraju mjeseca. Između je bilo rijetkih lokalnih oborina vrlo slabog intenziteta iz konvektivne naoblake.