Naslovna fotografija: https://pixabay.com/
Upravo se danas navršava šezdeset i pet godina od emitiranja prve epizode kultne serije Sesame Street. Jedna od najpopularnijih dječjih televizijskih serija “Ulica Sezam”, prikazuje se od 1969. godine, a i danas se emitira u više od 120 zemalja širom svijeta. Pokrenula je mnoge ideje o tome kako se TV može koristiti za podučavanje djece na način koji se i danas koristi. Serija je to uz koju su stasale mnoge generacije, nadahnuta, duhovita i po mnogima najbolja obrazovna dječja emisija ikad snimljena. Svi koji su je ikada gledali znaju koja je njezina čar i vrijednost. Svi koji se bave odgojem i obrazovanjem prepoznaju da iza te serije stoji rad moćne ekipe različitih stručnjaka: psihologija, pedagoga, edukatora, lutkara, glumaca, režisera… U roku od godinu dana od svog prvog prikazivanja 10. studenog 1969., Ulica Sezam bila je senzacija. Djeca su bila oduševljena, a roditelji su prepoznali vrijednost te serije i bili su zahvalni na tome.
Fotografija: https://wpvip.edutopia.org/
Prvi puta ju, uz mlađeg brata, počinjem pratiti ranih sedamdesetih i očarala me na prvi pogled. Elmo, Big Bird, Bertie i ostatak ekipe bili su neodoljivi, nije trebalo puno da ih zavolim. Kada sam i sama postala mama, „Sesame Street“ se pratio i u našoj kući. Bilo mi je važno da moje dijete prati ovu izuzetno kvalitetnu seriju. I sada, svaki put kad negdje ugledam članak o toj čudesnoj seriji ili vidim neki lik iz serije, ponovo se osjećam kao dijete, nešto u meni zaigra i razveselim se kao što se veselim susretu s dragim starim prijateljem kojeg dugo ne vidjeh.
“Sesame Street” nije samo najbolja dječja emisija ikad, već je i zaista smiješna i pametna. Oni koji su je osmišljavali pod režiserskom palicom Joan Ganz Cooney, znali su da je raspon pažnje malog djeteta kratkotrajan i da ju ne može dulje zadržati u tom formatu ako se radi isključivo o obrazovnom sadržaju. Serija je osmišljena da se poučni i zabavni sadržaji izmjenjuju u pravilnim razmacima. To je bila dobitna kombinacija za uspjeh. "Sesame Street" kao glavni adut imala je veličanstvene Muppete Jima Hensona, zadužene da se djeca i dobro zabave. Grover, Oscar Grouch, Bert, Ernie i ostali nisu bili samo komični likovi, bili su djeci i dobri učitelji kroz smijeh, sa svojom “slapstick” komedijom i smiješnim glasovima. Osim toga, bila je to prva obrazovna serija namijenjena djeci predškolske dobi. Djeca su brzo savladavala učenje brojeva i slova. Otkriven je veliki potencijal djece za učenje kroz igru i zabavu. Sve to je urodilo i mijenjanjem odgojno obrazovnih paradigmi i kurikuluma. U vrtićkoj dobi sve se manje prenosilo znanje podučavanjem, a sve više učilo samostalnim istraživanjem djece i putem igre.
Fotografija: https://en.wikipedia.org/wiki/Sesame_Street
Kritičari, stručnjaci, roditelji nisu mogli prestati govoriti o tome, kako pozitivno tako negativno. Neki su se stručnjaci pitali hoće li ta, sada već popularna, serija usmjerena prema tako kratkim rasponima pažnje rezultirati generacijom koja se neće naučiti usredotočiti. Desetljećima kasnije, dok neki još uvijek dovode u pitanje njezine metode i poruke, mnoštvo novih roditelja svake godine željno upoznaju svoje mališane s Big Birdom i Elmom. Naišla sam na podatak kako je neovisno istraživanje pokazalo je da su djeca koja su redovito gledala “Sesame Street” postizala bolje rezultate na testovima prepoznavanja slova i brojeva, vokabulara i ranih matematičkih vještina.
Bilo bi nepravedno od mene ne spomenuti što se, gotovo u isto vrijeme, dešavalo s obrazovnim programom na području bivše Jugoslavije. Daleke 1973.godine Timothy John Bradford snimio je seriju „Neven“, koja također ove godine obilježava značajnu godišnjicu - pedeset godina od emitiranja prve epizode. Rađena je na vrlo sličan način kao i “Sesame Street”. Poticala je dječju znatiželju, učila djecu kroz zabavne aktivnosti i razvijala smisao za humor. Poštapalicu “pitam se, pitam se…” zasigurno pamte mnoge generacije. Nekoliko godina kasnije ista ekipa snima “Poletarac” temeljen na istoimenom dječjem časopisu Duška Radovića. Negdje na tragu toga bila je i serija „Zlatna nit“ sa Špirom Guberinom. Žalosno je da danas, u vrijeme mnogostrukih mogućnosti, obrazovnih sadržaja na nacionalnoj TV više nema, a obrazovni program kao takav je u potpunosti ukinut. Nadajmo se nekim novim vizionarima koji će ispuniti dječje duše igrom, učenjem i zabavom u isto vrijeme.