Lipanj (lat. junius) šesti je mjesec u godini po gregorijanskom kalendaru i ima 30 dana.
U slavenskim jezicima, lipanj je dobio ime po stablu lipe koje u tom mjesecu cvate. U poljskom jeziku postoji sličan naziv (lipiec), ali označuje hrvatski srpanj. Litavski jezik također poznaje naziv liepa za srpanj. Ostali hrvatski nazivi za ovaj mjesec rabljeni su u različitim krajevima, a obuhvaćaju nazive: ivanščak (po blagdanu sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja), klasen, rožencvet.
Latinsko ime dobio je od latinskog Iunius. Tim imenom su ga nazvali po rimskoj boginji i kraljici neba, te zaštitnici vjenčanja - Junoni (Iuno), ženi Jupitera. U Rimskom kalendaru bio je četvrti mjesec u godini.
No, kakav nam je, u meteorološkom smislu, bio ovaj lipanj?
Temperatura
Temperatura zraka, u meteorologiji, je temperatura u prizemnom sloju atmosfere koja nije uvjetovana toplinskim zračenjem tla i okoline ili Sunčevim zračenjem. Mjeri se na visini od 2 metra iznad tla. Temperatura zraka mijenja se tijekom dana i tijekom godine. Dnevni hod ovisi o dobu dana i veličini i vrsti naoblake i može se znatno promijeniti pri naglim prodorima toploga ili hladnoga zraka ili pri termički jako izraženim vjetrovima, na primjer fenu ili buri.
Tablica najviših, najnižih i srednjih temperatura, lipanj 2022.
Već na prvi pogled je jasno kako će ovogodišnji lipanj biti lipanj za pamćenje. Na svim je promatranim meteorološkim postajama bio topliji od višegodišnjeg prosjeka 2000-2021 i to za oko 3 °C!
Tablica srednjih temperatura, lipanj 2022. i najtopliji 2000.-2021.
Iz tablice srednjih mjesečnih temperatura ovoga srpnja i najtoplijih u periodu 2000-2021, vidljivo je da je ovaj lipanj bio u rangu s najtoplijim lipnjima zadnje dvadeset i dvije godine! U Zadru, Rijeci i Kninu ovaj je lipanj čak bio najtopliji u referentnom periodu.
Na grafikonu srednjih dnevnih temperatura zraka vidljivo je da je temperatura gotovo cijelog mjeseca bila visoka, osim kraćeg zahlađenja u prvoj trećini, a koje je posljedica prelaska hladne fronte preko naših krajeva.
Grafikon srednjih dnevnih temperatura, lipanj 2022.
Ovaj će lipanj ostati zapamćen ne samo zbog visokih srednjih temperatura zraka veći i zbog apsolutnih ostvarenih maksimuma. Tako su ovog lipnja, od promatranih postaja, ostvareni najviši apsolutni maksimumi u Gospiću, Kninu, Ogulinu, Rijeci i Zadru tijekom zadnje dvadeset i tri godine.
Tablica najviših mjesečnih temperatura u lipnju 2022. i maksimumi u periodu 2000.-2021.
Grafikon najviših mjesečnih temperatura također lijepo ocrtava prolazak hladne atmosferske fronte ali i nagli skok temperatura na samom kraju mjeseca.
Najviše dnevne temperature u lipnju 2022.
Najniže dnevne temperature u lipnju 2022.
Oborina
Oborina je voda koja u tekućem ili čvrstom stanju pada iz oblaka na tlo ili nastaje na tlu kondenzacijom, odnosno odlaganjem (depozicijom) vodene pare iz sloja zraka koji je u izravnom dodiru s tlom (hidrometeori). Zajedno s česticama koje padajući ne dopiru do tla, koje su raspršene u atmosferi ili vjetrom uzdignute sa Zemljine površine, oborine čine skupinu hidrometeora. Oborina kao meteorološka pojava nastaje kao rezultat mnogih fizičkih procesa koji uključuju praktično sve meteorološke elemente i pojave.
Oborine su ovog lipnja podbacile na svim promatranim postajama, na nekima i vrlo značajno, kao na primjer na postaji Split Marjan.
Tablica oborina, lipanj 2022.
Graf dnevnih oborina u lipnju 2022.
U grafikonu oborina vidi se prolazak atmosferske fronte, u biti prvo prolazak tople pa hladne fronte koja je donijela doslovno kratkotrajno osvježenje. Ostale oborine vidljive na grafu su konvektivnog tipa, kratkotrajni pljuskovi, u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske često praćeni jakom tučom.